המדריך לקניית מזגן נייד שיקרר לכם את הקיץ

מהו מזגן נייד ולמי הוא מתאים?

מזגן נייד הוא מכשיר קטן שיכול לקרר את האוויר בחדר ללא צורך בתעלה או בהתקנה קבועה. הוא פועל באמצעות מאוורר חשמלי וקירור למיזוג האוויר. זוהי דרך מצוינת לקרר את החדר, והפתרון המושלם לאנשים ששוכרים ולא רוצים לעבור את הטרחה של התקנת מזגן.

המזגן מותאם בעיקר לקירור חללים קטנים עד בינוניים, אבל צריך לוודא שקונים בגודל ותכונות התואמת למימדים של החדר. הם מגיעים בצורות וגדלים רבים ושונים, כך שיכול להיות קשה לדעת איזה מהם הוא הטוב ביותר עבור הצרכים שלך. כלל אצבע טוב הוא שאם יש צורך בקירור רק לחדר אחד, אז יחידה מותקנת בחלון תתאים יותר. עם זאת, אם רוצים קירור בכל הבית, אז דגם נייד עשוי להיות הטוב ביותר עבורך.

למה לבחור במזגן נייד?

מזגנים ניידים הם אלטרנטיבה מצוינת לדגמים הכבדים והיקרים. הם גם בחירה טובה יותר עבור אלה שיש להם נכסים להשכרה או גרים בדירות מכיוון שהם מועברים בקלות. רבים מהמזגנים הללו יכולים לשמש גם כמסירי לחות וזה יתרון גדול.

היתרונות:

מזגן נייד הוא יחידה שניתן לחבר לכל שקע בקיר ולהעביר מחדר לחדר לפי הצורך. זהו פתרון אידיאלי לבתים עם חדרים קטנים עד בינוניים, או עם אזורים שקשה לקרר. בנוסף, הם זולים יותר מהמרכזיים מכיוון שהם אינם דורשים תעלות, פתחי אוורור או מדחס, מספקים יותר יעילות אנרגטית (שכן הם שתמשים רק בכוח הנדרש לקירור החדרים שבהם הם נמצאים באותו זמן), קלים יותר, נוחים להזזה, לא דורשים עבודת התקנה מסובכת, ואפילו ידידותיים יותר לסביבה!

היתרונות הרבים הם גם חלק מהפרמטרים שיש לבחון לפני שקונים את המזגן ולהתאים לצרכים שלכם- צריך לבחון קודם כל מה יהיה גודל החדר וקנה המידה של השימוש, ולאחר מכן להשוות את התכונות של המכשיר ביחס לצרכים (סוג המזגן, היעילות האנרגטית, עוצמת הקירור, הגודל, נוחות וקלות שימוש וכן הלאה).

החסרונות:

ישנם כמה חסרונות בשימוש במזגן נייד. חסרון אחד הוא שהם לא מקררים את החדר מהר כמו יחידה מרכזית ופחות מתאימים לחללים גדולים. הם יכולים לתפוס מקום (יכול להפריע במיוחד אם מדובר בחלל מאוד קטן), ולחלק מהאנשים הם יכולים להישמע רועשים רועשים מדי ולהסיח את הדעת בזמן השימוש.

תחזוקה:

התחזוקה של המזגן צריכה להיעשות כראוי על מנת לוודא שהוא פועל ביעילות ואינו מצריך כל תיקון. לרוב, היא כוללת בתוכה ניקוי (של החלק החיצוני, צינורות הפליטה, מזעור לכלוך בסביבת המזגן), בדיקת נזקים, החלפת מסננים ובדיקת נזילות. יש להחליף את המסננים לפחות פעם בשלושה חודשים (טיפ- ניתן להוסיף גם מסנני פחם כדי לייעל את הסינון), ולנקות את הסלילים לפחות פעם בשנה.

ניקוז

רוב המזגנים המסורתיים מגיעים עם מאגר ניקוז מובנה שמצריך פינוי כל פרק זמן מסוים בהתאם לגודל המכשיר (בד”כ כל כמה שעות, אם משתמשים באופן רציף). לדגמים החדשים יותר קיימות מערכות אידוי עצמי אבל גם הן מצריכות מעקב ולעיתים גם ניקוז ידני.

איזה סוגים יש?

ישנם שני סוגים של מזגנים ניידים: צמודים לחלון וניידים. ניתן להתקין את שני הסוגים הללו באמצעות אותו תהליך התקנה, אך יש להם תכונות שונות.

צמודים לחלון:

המזגן הנייד מוצמד לחלון וניתן להסירו בקלות, מה שהופך אותו לפתרון מושלם למי שגר בדירות. הן בדרך כלל חזקות יותר מיחידות ניידות ויכולות לקרר חללים גדולים יותר מכיוון שיש להן סליל מאייד וסליל מעבה גדולים יותר. עם זאת, לא ניתן להעביר אותם מחדר לחדר מבלי להסיר תחילה את יחידת החלון, מה שיכול לפעמים להוביל לנזק למסגרת החלון אם זה לא נעשה בזהירות מספיק.

 

ניידים:

מזגנים ניידים נוחים מכיוון שהם אינם דורשים תעלות. ניתן להעביר אותם מחדר לחדר ללא צורך בהתקנה, הם גם זולים יותר משיטות קירור אחרות, כמו יחידות מיזוג מרכזיות ויחידות חלונות. החסרונות הם בעיקר תפיסת מקום, והצורך בשקע חשמלי בקרבת מקום לפעולה רציפה.

יש לשים לב ששני הסוגים יכולים להגיע עם צנרת אוורור יחידה או כפולה- ההבדל ביניהן לא גדול, אך ישנה עדיפות לבחור בכפול בשל יעילותו הגבוהה והחיסכון האנרגטי שהוא מספק.

תוספות למי שרוצה להתפנק:

חלק מהדגמים המשוכללים יותר יכולים לכלול בתוכם מספר פיצ’רים שישפרו את חווית השימוש אך אינם הכרחיים: למשל חיבור לאינטרנט אלחוטי המאפשר שליטה מרחוק באמצעות הטלפון הנייד, שלט רחוק (שאינו סמארטפון), תרמוסטט מתכוונן, מצבי פעולה מגוונים יותר המספקים מגוון רחב יותר של אפשרויות שימוש מעבר לצינון האוויר (לדוגמא חימום שיתאים גם לחורף, אידוי, לחות וכדומה) ועוד.

מחיר

המחירים שונים ומגוונים ותלויים כמובן בצרכים שלכם ובנוכחות תוספות שיתאימו את המזגן לטעמכם האישי (כמובן שגם אז, זה עדיין זול יותר ופשוט יותר מקניית מזגן נייח). ברוב המקרים, הטווח הממוצע ינוע בין 700-3000 שקלים ומעלה.

בחירת מזגן נייד יכולה להיות החלטה קשה. קיימים כל כך הרבה דגמים לבחירה ולכולם יש תכונות, יתרונות וחסרונות שונים. חשוב לקחת את הזמן ולשקול היטב את כל הפרמטרים לפני שבוחרים, והדרך לתוצאה משתלמת תהיה מובטחת.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *