מערכת סולארית

מדינת ישראל שמה לה ליעד להגדיל בצורה משמעותית את ייצור החשמל מאנרגיית השמש. התכנית כרגע, כפי שהוצהר בוועידות האקלים באו”ם, היא להגיע ל-30% בעוד כ-10 שנים. לגגות תפקיד מרכזי ביישום מהלך זה על פי עבודת מחקר של המשרד לאיכות הסביבה כמחצית מהתפוקה תגיע מייצור על גבי גגות במדינתינו שטופת השמש. לכן, אנחנו רואים שפע של שיפורים רגולטוריים ותמריצים כלכליים במטרה להפוך את המערכות סולאריות למשתלמות הרבה יותר לתושב הממוצע.
אז אם יש לך גג זמין לבניית מערכת סולארית, בין אם מדובר על בית משותף או גג של בית עסק, התקנת פאנלים סולאריים עליו תהיה מהלך כלכלי חכם במיוחד בעת הזאת. במאמר זה נסביר מדוע מדובר בהזדמנות שלא כדאי לפספס.

מהי מערכת סולארית לגג?

מערכות סולאריות לגג מבצעות המרת אנרגיית השמש לחשמל. חלקיקי אנרגיית השמש, הנקראים פוטונים, מגיעים אלינו ופוגשים על הגג את הפאנלים הסולאריים. הפאנלים הם למעשה זוג לוחות סיליקון מוליכים למחצה, שקולטים את חלקיקי האנרגיה. מתרחש בין הלוחות תהליך משיכה חזקה של החלקיק, הוא מתנגש בלוח וכתצאה מכך משתחרר האלקטרון ונמשך אל הלוח הנגדי. זהו תהליך יצירת הזרם החשמלי.
מדובר בזרם חשמל מסוג DC וכדי שרשת החשמל שלנו תוכל להשתמש בו יש להמירו לזרם חליפין (AC). זה מתבצע באמצעות ממיר הזרם. זהו, קיבלנו חשמל זמין שניתן לבחור מה לעשות בו. במידה ותייצרו חשמל שלא נעשה בו שימוש, הוא יוזרם לחברת החשמל בצורה אוטומטית או שנין לנתב אותו לתוך סוללה ולשמרו לשימוש עתידי (במידה ותבחרו בהתקנת סוללה מסוג זה). את ההתחשבנות מול חברת החשמל תבצעו בעזרת מונה חכם דו כיווני המודד כמה חשמל סיפק כל צד לשני והתחשבנות בהתאם.

איך עובדת ההתחשבנות מול חברת החשמל?

התחשבנות לפי הזרמה

ניתן להשתמש בשיטה זאת באם מדובר בממירים של עד 15 קילו וואט. המערכת הסולארית מפיקה חשמל, שמומר לזרם חליפין ומגיע משם ללוח חשמל הראשי של הבניין. משם מנותב החשמל ומגיע אל מכשירי החשמל שדולקים וצורכים חשמל בעת תהליך הייצור. אם מגיעים למצב שייצרתם עודפים, זורם החשמל מארון החשמל ומתווסף לרשת החשמל הארצית. עבור חשמל זה אתם מזוכים בהתאם לתעריף אותו נדסקס בהמשך.

התחשבנות לפי ייצור

שיטה זו אפשרית למערכות סולאריות בעלות הספק של עד 100 קילו-וואט. במקרה כזה החשמל שאתם מייצרים איננו מנותב לשימושכם אלא זורם כולו למערכת חשמל הכללית ואתם מזוכים על ידי חברת החשמל בהתאם לכמות שהצלחתם לייצר בכל חודש.

פאנלים סולאריים

כמה כסף עושים ממערכת סולארית על הגג?

וודאי מעניין להבין כמה הולכים להרוויח מכל הסיפור. בשנת 2021 פרסמה חברת החשמל את המחירון הבא לזיכוי לפי ההספק שאתם הולכים לייצר:

עכשיו נחבר את המספרים הללו למקרה הפרטי שלכם.
כלל האצבע הוא שעל כל 10 מ”ר של גג ניתן יהיה לנצל ל- 1 קילו וואט של חשמל באקלים הישראלי. יש לציין כי הטמפרטורה בה הנצילות של הלוחות היא אופטימלית היא 25 מעלות צלסיוס ככה שימים חמים של נניח 35 מעלות לא מגדילים את התפוקה (אלא דווקא קצת מורידים). המשמעות היא שעל גבי 10 מ”ר תוכלו לייצר כ-1,650 קוט”ש בשנה.
אם נכפיל בתעריף שראינו קודם, מתקבל כי על כל 10 מ”ר של גג ניתן יהיה לייצר הכנסה של כ-910 ש”ח בשנה. זאת אומרת שבשביל להגיע להכנסה של 10 אלף ש”ח יש להקצות כ-110 מ”ר של גג.
אורך החיים המשוער של מערכות סולאריות לגג הוא בין 25 ל-30 שנים. כך שפרויקט כזה יניב לכם הכנסה של כ-300 אלף ש”ח לאורך חייו ללא סיכון מהותי.

כמה עולה מערכת סולארית לגג?

עלות המערכות משתנה בהתאם לקושי ההתקנה דרישות מיוחדות מצד הלקוח. המחיר הממוצע של המערכת על גג כפי שתיארנו קודם בסדר גודל של 110 מ”ר היא כ-50 אלף ש”ח. יתכנו הוצאות מינוריות על תחזוקה אחת ל-5-10 שנים אבל אלו הוצאות זניחות לחלוטין. מגיעים להחזר השקעה בפרויקט כזה לאחר כ-6 שנים בממוצע.
אמרנו שהמדינה רוצה לעודד את התהליך, נכון?
אז תשמחו לשמוע שההכנסה מהפקת חשמל באמצעות מערכת סולארית פטורה ממס הכנסה עד ל-24 אלף ש”ח – סכום שמעטים מאוד מגיעים אליו במילא. אין דיווחים למע”מ או ארנונה נוספת מעל הקיימת.
הבנקים שמחים להעמיד לטובת פרויקטים אלו הלוואות ייעודיות בריבית כמעט אפסית, מכיוון שגם הם מבינים, שמדובר בפרויקט שיש בו רק מנצחים.
כמו כן, יצרני חשמל ביתיים לא מחויבים בדיווח למע”מ או לתשלום ארנונה נוסף. לכן, מדובר בהכנסה פטורה לחלוטין ממס, שהופכת אותה לאטרקטיבית הרבה יותר לעומת השקעות אלטרנטיביות שממוסות בכבדות.
אז אם משקללים את המרכיבים הללו מגיעים, על פי מבחנים שנערכו בפועל, לתשואה יחסית יציבה של כ-8% בשנה כמעט ללא סיכון ממשי. אלטרנטיבה מעניינת אל מול חלופות השקעה אחרות, פחות מועילות ויותר מסוכנות, שממוסות בצורה כבדה.

מה המדינה מרוויחה מהמהלך?

מעבר לתועלת הפרטית אתם גם עושים פעולה חיובית התורמת למדינה. נתבונן יותר לעומק מה המדינה מרוויחה מפרויקטים אלו.
קודם כל, חשמל נקי יותר, חיסכון בזיהום אוויר ובפגיעה משמעותית שנגרמת לסביבה בשל שימוש בדלקים פוסיליים המדרבנים את משבר האקלים. שנית, חיסכון בשטחים פתוחים, ושלישית, חיסכון לרשת החשמל.
אחד האתגרים המרכזיים של משק החשמל הוא ייצור חשמל רחוק ממקומות הצריכה. כפועל יוצא יש השקעות גדולות בפריסת רשת בין קצוות הארץ. באמצעות החוק החדש, רשת החשמל יכולה להפוך מבוזרת יותר. כל מתקן סולארי שמותקן על גג בניין במרחב בנוי, בעיקר במרחב העירוני, ניזון ומזין את רשת החשמל. האנרגיה מיוצרת ונצרכת באותו מרחב, ללא דרישה להשקעה בשדרוג קווי ההולכה. זאת בשונה מההשקעות התשתיתיות הנרחבות הנדרשות בהקמת מתקני ייצור המרוחקים מאזורי הצריכה.

התקנת פאנל סולארי

נקודות נוספות שיש לשים אליהן לב בבחירת ספק מערכת סולארית

אמנם מדובר בעסקה משתלמת במיוחד אך עדיין יש מספר דגשים שחשוב לשים לב אליהם:

  1. לא כל יצרן נותן אחריות ל 25 שנה לכלל המערכת צריכה ביתית בדרך כלל בשעות הבוקר והערב – שעות בהן תפוקת הפאנלים הסולאריים נמוכה עד אפסית. יש לשים לב לנקודה זאת בעת בחירת הספק.
  2. כיום מצרפים מערכת אגירה (סוללות) הנטענות משך היום ומספקות אנרגיה בשעת הצורך – זה כמובן מייקר את המערכת ושיקולי החזרת ההשקעה צריכים להיות מחושבים בהתאם.
  3. לא כל מערכת מסוגלת לעבוד כאשר אין רשת חשמל. כלומר כאשר יש הפסקת חשמל לא בטוח שתצליחו להפיק חשמל מהפאנלים שלך אם המערכת לא תוכננה מראש ככזאת.
  4. בהתקנות ביתיות יש לקחת בחשבון מצבים של הצללה חלקית, ארובה, עצים שלך או של השכן, יש לבחור מערכת שיודעת להתגבר עם מצבים כאלו.
  5. יש לוודא שקיימת מערכת בטיחותית המנתקת את הפאנלים במקרה חירום. אם פרצה שרפה בבית ומנתקים את רשת החשמל, זה לא מספיק כי כעט ישנה הזנת חשמל מכיוון הפאנלים.
  6. הפאנלים מתיישנים ומפיקים פחות, אבל הם לא מתיישנים באותו הקצב, החוליה החלשה תגביל את תפוקת שאר הפאנלים אם לא בחרת מערכת שיודעת להתמודד עם זה.

כיצד מתחילים?

מומחה של חברה סולארית מגיע אליכם על מנת לבחון את נתוני הגג ובהתאם אליהם, לספק הצעת מחיר למערכת, שתהיה מתאימה לצרכים שלכם ולנתוני הגג. במידה וכל הצדדים מרוצים, חותמים על חוזה ומתקדמים בתהליך.
בשלב ראשון, רושמים את המערכת העתידית באתר חברת החשמל, מגישים תיק תכניות הנדסיות לאישור חברת החשמל, לאחר בדיקה יסודית של חברת החשמל, שכוללת לעיתים ביקור בבניין לצורך השלמת הבדיקות, מקבלים היתר הצטרפות לאסדרה בהתאם למכסות הקיימות.
השלב הבא הוא הכיפי ביותר – תוך כמה ימים מתקינים את המערכת על גג המבנה שלכם ואתם מתחילים לייצר חשמל! המערכת נבדקת בצורה קפדנית ונרשמת במשרד התשתיות ומחוברת למונה חברת החשמל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *