איך לבחור ראוטר – תשובות במדריך פשוט להפליא

נתבים הם מכשירים המחברים שתי רשתות או יותר יחד. הם משמשים לחיבור רשתות שונות כגון אינטרנט, רשת מקומית ורשת פרטית. נתבים הם מרכיב מכריע ברשת הביתית שלך וצריך לדעת לבחור נכון- אז אם אתם מחפשים את הנתב הטוב ביותר עבור הבית שלכם, חשוב שתשקלו את הצרכים שלכם, ואת כמות ותדירות השימוש. אם רק רוצים לגלוש באינטרנט ולבדוק אימייל, אז נתב זול עם חיבור טוב הוא כל מה שאתם צריכים. אבל אם רוצים להזרים סרטונים או לשחק במשחקים מקוונים, אז עדיף להשקיע בנתב מתקדם יותר שיש לו יותר רוחב פס ותכונות חזקות כמו MU-MIMO.

קווי לעומת אלחוטי

נתבים ביתיים הם סוג של התקן רשת המשמש להעברת נתונים וקישוריות לרשת. הם נועדו להיות קטנים, קומפקטיים וקלים לשימוש. ישנם שני סוגים של נתבים ביתיים: אלחוטיים וקוויים- נתבים אלחוטיים משתמשים בגלי רדיו כדי להעביר נתונים באופן אלחוטי בעוד שנתבים קוויים משדרים נתונים בחיבור כבל.

קווי

נתבים קוויים נוטים להיות אמינים ויציבים יותר מנתבים אלחוטיים. יש להם גם טווח טוב יותר והם יכולים לכסות שטחים גדולים יותר עם פחות נקודות מתות מאשר נתבים אלחוטיים. אבל הם מתחברים בעיקר למחשבים ודורשים כבל Ethernet כדי שהחיבור יהיה אפשרי. החיסרון העיקרי של כבלי Ethernet הוא שהם יכולים להיות יקרים מאוד. חיסרון נוסף הוא שהם לא תומכים בחיבורי WiFi, מה שאומר שתצטרך לקנות מתאם WiFi נפרד אם אתה רוצה להשתמש בחיבור WiFi עם כבל ה-Ethernet שלך.

אלחוטי

לנתבים אלחוטיים, לעומת זאת, יש מהירויות גבוהות יותר מאלו של הקוויות – הם יכולים להעביר נתונים במהירות של עד 433 Mbps ללא הפרעות מקירות או מכשולים אחרים. אלה אידיאליים גם עבור משקי בית שזקוקים לחיבור מהיר אך גרים בדירה קטנה ללא הרבה מקום לחיווט. הם משתמשים בטכנולוגיית Wi-Fi (נאמנות אלחוטית) המשדרת אותות לנתב אלחוטי באמצעות גלי רדיו. היתרונות של שימוש בנתב אלחוטי הם הנוחות והגמישות של היכולת לחבר מספר מכשירים בו זמנית, והחסרונות הם העלות הגבוהה יותר ופחות הגנה על הפרטיות בהשוואה לחיבור Ethernet.

תקני Wi-Fi

לנתבים ביתיים יש בדרך כלל סוגים שונים של תקנים אלחוטיים: 802.11b, 802.11g, 802.11n וכן הלאה. כולם מבוססים על אותה טכנולוגיה אבל הם משתמשים בפרוטוקולים שונים לתקשורת זה עם זה. המשמעות היא שהם יכולים לתקשר זה עם זה באמצעות אנטנות שונות, עוצמת אות ופרוטוקולים שונים בהתאם לסוג תקן הרשת שלהם (כל אחד מקנה מהירות שונה של העברת נתונים).

MU-MIMO

נתב MU-MIMO תוכנן במיוחד עבור רשתות Wi-Fi מהירות עם מספר משתמשים, מה שיכול לעזור לך לחסוך בחיי הסוללה בסמארטפון או בטאבלט, להגביר את הביצועים ולמזער הפרעות ממכשירים אחרים ברשת שלך.

Beam-forming

נתב ביתי המעצב beam הוא מכשיר שמכוון את אות ה-Wi-Fi למקום הדרוש לו. זה עוזר להפחית את כמות הפרעות ה-Wi-Fi ומגביר את המהירות.

מה עדיף?

הדרך הטובה ביותר להחליט איזה סוג של נתב אתה צריך היא לדעת את הצרכים שלך, כגון כמה מכשירים אתה רוצה לחבר או כמה רוחב פס אתה צריך. נתבים אלחוטיים נוחים יותר מאשר קוויים מכיוון שניתן למקם אותם בכל מקום בבית ללא צורך בחוטים. עם זאת, לנתבים אלחוטיים יש גם מספר חסרונות שהופכים אותם לפחות אידיאליים עבור תרחישים מסוימים. נתבים קוויים אמינים ובטוחים יותר מכיוון שהם מתחברים למחשב באמצעות כבל, מה שמונע הפרעות ומאפשר להשאיר את המחשב דולק כל הזמן. חיבורים קוויים מאפשרים גם מהירויות גבוהות יותר מאשר רשתות אלחוטיות, וזה אידיאלי להזרמת וידאו או משחקים. הסוג שתבחרו צריך להתאים לצרכים שלכם בהתבסס על ההעדפות האישיות שלכם.

 

תכונות נתב שצריך להכיר

נתבים פועלים באמצעות שילוב של חומרה ותוכנה לחיבור רשתות. לסוגי הנתבים השונים יש תכונות שונות ההופכות אותם למתאימים למטרות ומשימות ספציפיות. כמה תכונות חשובות של נתבים כוללות: ניהול כתובות IP, חומת אש, QoS (איכות שירות), שרת DHCP, זיכרון RAM, התאמה לתשתיות שלכם ועוד.

ניהול כתובות IP

לנתבים יש בדרך כלל כתובת IP המזהה אותו ברשת. כתובת ה-IP מוקצית בדרך כלל על ידי ספק שירותי אינטרנט (ISP). כאשר אתה מחבר את המחשב שלך לאינטרנט, המחשב שלך מקבל כתובת IP המוקצה על ידי ספק שירותי האינטרנט שלך.

חומת אש

חומת אש של נתב מגנה על הרשת שלך מפני האקרים על ידי חסימת כל גישה לא מורשית, ובמקביל מאפשרת למשתמשים מורשים להשתמש בה בקלות.

QoS

נתב QoS משמש לעתים קרובות כחלק חשוב מתשתית רשת כדי להבטיח העברת נתונים חלקה ואמינה. זה מבטיח שהמנות מנותבות לפי העדיפות, המהירות ופרמטרים אחרים שלהן, כך שהן לא יעוכבו או יאבדו.

שרת DHCP

נתב שרת DHCP משמש להקצאת כתובות IP למכשירים ברשת. זה עובד באמצעות פרוטוקול Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP). פרוטוקול זה מאפשר הקצאה דינמית של כתובות IP עבור כל מכשיר המחובר לרשת. נתב כזה מאפשר לך לנהל את הרשתות הביתיות או העסק שלך מכל מקום בעולם באמצעות המכשיר הנייד או המחשב שלך.

מעבד

נתב הוא מחשב עם מעבד שיכול להריץ תוכנות ויישומים. המעבד הוא בדרך כלל יחידת עיבוד מרכזית, או CPU. למעבד יש מספר ליבות להפעלת משימות מרובות בו-זמנית, ובדרך כלל יש לו תכונות אחרות כגון זיכרון, אחסון וממשקי רשת. לנתב ביתי מודרני יש מספר ליבות מעבד ויש לו יכולת לעבד כמויות גדולות של נתונים במהירויות גבוהות.

תדרים

סוג תדר של נתב ביתי הוא התדר או רוחב הפס של הנתב. ניתן לחלק רשת לכמה פסי תדרים, וכל פס מוקצה למטרה מסוימת. התדרים הנפוצים ביותר הם 2.4GHz ו-5GHz. פס ה-2.4GHz מיועד למכשירים ישנים יותר עם קצבי העברת נתונים נמוכים יותר כגון מחשבים, סמארטפונים, טאבלטים, מדפסות וכו’, בעוד שפס 5GHz מיועד למכשירים חדשים יותר עם קצבי העברת נתונים גבוהים יותר כגון מחשבים ניידים, קונסולות משחקים, טלוויזיות חכמות ונתבי WiFi. כדאי לבחור בנתב עם חיבור ללפחות שני תדרים אם רוצים פעילות אופטימלית.

מהירות קווית

מהירות הנתב היא רכיב חשוב שצריך לקחת בחשבון בבחירה. למשל מהירות קווית של 100 Mbps תעניק לך חוויה הרבה יותר טובה ממהירות אלחוטית של 20 Mbps.

זיכרון RAM

זיכרון RAM הוא אחד החלקים החשובים ביותר של נתב ביתי. זה מספק מקום לאחסון כל הנתונים והיישומים שלך. אם לנתב שלך יש זיכרון RAM נמוך, תצטרך למחוק כל הזמן קבצים כדי לפנות מקום לחדשים. זה יכול לגרום לביצועים איטיים ולהשפיע על חווית המשתמש הכוללת. לנתב ביתי טיפוסי יהיה 4-8 GB של זיכרון RAM.

חיבור ל-USB

חיבור ה-USB של הנתב הפך פופולרי בשנים האחרונות. אנשים רבים משתמשים בחיבורי ה-USB שלהם כדי לחבר את המחשבים הניידים והטאבלטים שלהם לנתב לגישה נוחה. הם יכולים גם להשתמש בו לשיתוף קבצים, מדפסות וציוד היקפי אחר עם מכשירים אחרים ברשת.

פונקציות חכמות

נתב בית חכם הוא נתב אלחוטי שניתן לשלוט בו באמצעות אפליקציה בטלפון שלך. ניתן לשלוט בו גם על ידי פקודות קוליות דרך Amazon Alexa ו- Google Home.

נקודות חשובות להתייחסות

תקציב

נתבים חיוניים לרשת ולגישה לאינטרנט, ולכן חשוב לדעת מה אתה מקבל עבור הכסף שלך. הדרך הטובה ביותר לברר על תכונות הנתב שלך היא לקרוא ביקורות ממשתמשים קודמים ולהתייעץ עם מומחים. טווח המחירים רחב ונע בין 300-1000 ומעלה בהתאם לכמה הוא משוכלל.

תוחלת חיים

תוחלת החיים של הנתבים תלויה בסוג הנתב שברשותך. לדוגמה, לנתבים עם יכולות Wi-Fi יש אורך חיים קצר יותר מאלה ללא יכולות Wi-Fi.

הכי חשוב-התאמה לתשתית!

מידת ההתאמה לתשתית הביתית שונה בהתאם לסוג הנתב שברשותכם. חלק מהנתבים מתאימים יותר למגורים קטנים בעוד שאחרים מתאימים יותר לבתים בינוניים. למי שיש בית גדול, חשוב לבחור ראוטר עם רוחב פס וטווח מספיק שיכסו את כל הבית. רוב האנשים ישתמשו בשירותי התקנה עבור נתב, לכן כדאי להתייעץ מראש עם מומחה שהתשתית שבביתכם מתאימה לסוג הנתב שבחרתם, שכן במידה והיא לא מתאימה הנתב לא יפעל כראוי גם אם קניתם דגם משוכלל במיוחד.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *