המדריך האולטימטיבי לשואבי אבק: כיצד לבחור שואב אבק טוב לבית שלך

שואב האבק הוא מכשיר חשוב בכל בית. הוא משמש לניקוי לכלוך, אבק וחלקיקים אחרים על בסיס קבוע. מכשירים אלה מגיעים במגוון רחב של צורות וגדלים. חלקם קלים, חלקם כבדים וחלקם ללא חוטים. אבל לא משנה הצורה או הגודל, חייבים לוודא שהשואב שלך מתאים לצרכים שלכם.

איזה סוגים קיימים?

זקוף או מיכל?

ישנם שני סוגים של שואבים הנפוצים בשימוש – שואבי אבק זקופים ושואבי מיכל. לשואבי מיכלים יש עיצוב ללא שקיות, מה שהופך אותם לקלים יותר לשימוש ופחות מועדים לסתימה מדגמים זקופים. עם זאת, הם נוטים להיות יקרים יותר מהשואבים הזקופים.

אם אתם מחפשים שואב אבק זקוף, אז חשוב לקחת בחשבון את גודל החדר אותו תנקו. אם יש לכם מקום קטן ואתם רוצים לנקות אותו בקלות, אז שואב אבק קטן יותר הוא אידיאלי. מצד שני, אם החלל שלכם גדול ואתם רוצים לוודא שכל סנטימטר שלו מכוסה בניקוי יחיד, אז שואב אבק גדול יותר יהיה הטוב ביותר.

שואבי אבק זקופים מתאימים יותר לחדרים קטנים יותר, והם גם זולים יותר מהמיכלים. עם זאת, הם לא יכולים לנקות פסולת בצורה יסודית כמו המיכלים. לכן מיכלים יכולים להיות שימושיים יותר במיוחד אם יש לכם חיות מחמד או ילדים שמשילים הרבה שיער בבית.

סוג המיכל עדיף לניקוי רצפות חשופות מכיוון שיש לו צינור קטן יותר שמגיע לקרקע, והוא גם מסלק את הלכלוך בצורה יעילה יותר מכיוון שהשאיבה שיוצר המנוע יוצרת בעצמה לחץ שלילי, היונק לתוכו לכלוך וגם חלקיקי אבק על הרצפה. עם זאת, גם סוג זה של שואב צריך להתרוקן לעתים קרובות יותר מאשר שואב זקוף ולרוב מחירו גבוה יותר.

 

שקית- עם או בלי?

שואבי אבק ללא שקיות אוספים את הלכלוך על ידי פילטר מיוחד שניתן לשטוף או להחליף. יש כאלה שייראו בכך חיסרון משום שניקיון המיכל דורש תחזוקה שוטפת, אך יחד עם זאת קיים סיכון נמוך יותר לסתימות, והם מאוד מתאימים לאיסוף לכלוך קטן.

שואבי אבק עם שקיות: לדגמים הללו יש שקית שאוספת את הלכלוך והאבק מהרצפה ומסננת אותה לפני שהיא יוצאת מהמכונה, מה שהופך אותם להרבה יותר נקיים מדגם ללא שקיות. הם יקרים יותר ממקביליהם, אך הם מחזיקים מעמד זמן רב יותר ודורשים פחות עבודות תחזוקה.

אלחוטי או חשמלי?

שואבי האבק האלחוטיים הופכים פופולריים מכיוון שהם קלים לשימוש ולסחיבה. ניתן להשתמש בהם בכל חדר בבית מבלי להיות מחוברים לחשמל או שתצטרך לדאוג שכבלים יסתבכו. יחד עם זאת, אם יש לכם שטח גדול שצריך לנקות צריך לקחת בחשבון שהסוללה של שואבים כאלה מוגבלת בזמן וכוח היניקה של השואב מושפע ממנה. מה שאומר שכאשר הסוללה תיגמר, תצטרכו להמתין זמן רב עד לטעינה. זהו היתרון בשואבים שמתחברים לחשמל- אין לכם הגבלה בשימוש כל עוד קיים החיבור לחשמל, וכוח היניקה נשאר אחיד לאורך כל זמן השימוש (כדאי לקחת שואב עם מנגנון גלילה פנימי שיעזור לכם לקבל שליטה באורך הכבל ולמנוע הסתבכות).

שואב אבק רובוטי

שואב אבק רובוטי הוא בחירה יעילה עבור אנשים הסובלים מאלרגיות או סובלים מאסטמה, ש להם הרבה יתרונות כמו היכולת לעבוד ללא התערבות אנושית ויכולת להתמודד עם כל סוגי המשטחים. זה מומלץ גם לאנשים שיש להם חיות מחמד שמשילות שיער או שצריכים לנקות שיער באופן קבוע. יש לו יתרונות רבים על פני שואבי אבק קונבנציונליים כמו שהוא לא דורש הרבה תחזוקה והוא קל יותר לשימוש משום שאין צורך לבצע עבודה ידנית כמו החלפת שקיות או פילטרים. עם זאת, שואבי אבק רובוטיים הם יקרים והם דורשים הרבה מקום לאחסון – ולכן הם לא מומלצים לבתים קטנים עם שטח אחסון מוגבל. בנוסף, שואבי אבק רובוטיים כוללים את הצורך בסוללות ובחלקי חילוף, שגם הם לרוב יקרים.

 

שואב עם יכולת שטיפה

שואבי אבק בעלי יכולת שטיפה חוסכים זמן מכיוון שהם יכולים לשמש כשואב רטוב יבש. יש להם גם מגוון רחב של כלי ניקוי שמגיעים איתם כמו מברשות, חריצים וצינורות הארכה שהופכים את הניקוי ליעיל יותר, מערכות סינון טובות יותר הלוכדות יותר חלקיקי אבק ומפחיתות את הסיכון לאלרגיות והתקפי אסטמה לילדים או לאנשים עם מערכת נשימה רגישה. העלות בדרך כלל נמוכה יותר מדגמים אחרים מכיוון שהם לא דורשים מסננים או שקיות לאיסוף חלקיקי לכלוך כמו שדגמים אחרים עושים. יש להם יכולת לנקות ביעילות רבה יותר מדגמים יבשים, ללא צורך להשתמש בכימיקלים קשים לניקוי, ויכולת לחסוך כסף בחשבון האנרגיה שלך על ידי שימוש בפחות חשמל. עם זאת, ישנם גם חסרונות כמו צורך לרוקן את המים לעתים קרובות וסיכון גדול יותר לצמיחת עובש עקב רטיבות, הם בעלי תוחלת חיים קצרה יותר מאשר יבשים, המסננים הרטובים עלולים להיסתם בקלות עם שיער ולכלוך, מה שמוביל לביצועים גרועים. בנוסף, הם לרוב כבדים ורועשים יותר מהדגמים היבשים.

לאיזה תכונות מתייחסים?

גודל

ישנם מספר גורמים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת שואב אבק. אחד החשובים ביותר הוא גודל השואב. גודלו של שואב אבק נמדד בליטרים או רגל מעוקב, וליחידה גדולה יותר ייקח פחות זמן לנקות כי יש לה יותר כוח יניקה מאשר ליחידה קטנה יותר. גודל הבית שלך גם ישחק תפקיד בהחלטה שלך, כמו גם באיזו תדירות אתה מתכנן להשתמש בו. לדוגמה, אם יש לך דירה קטנה, אולי כדאי לך ללכת על שואב אבק קטן יותר שקל לאחסן ולסחוב.

רעש

אם יש לכם תינוק או חיית מחמד, חשוב לוודא שהרעש לא יפריע להם. חלק מהאנשים הרגישים לרעש עשויים לרצות להימנע משואב אבק עם מנוע חזק, בעוד שאחרים עשויים לרצות לרכוש מכשיר חזק מספיק כדי להתמודד עם כל צרכי הניקוי שלהם.

 

קיבולת מיכל

הקיבולת של שואב האבק היא אחד הגורמים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון בבחירת שואב אבק. ככל שהקיבולת גדולה יותר, כך היא תחזיק מעמד זמן רב יותר לפני שיהיה צורך להחליפו.

חיי סוללה

חשבו על חיי הסוללה של השואב. חיי סוללה ארוכים יותר פירושם שאינך צריך לדאוג לגבי טעינתה בתדירות גבוהה ולהתמודד עם כבלים ושקעים בביתך.

מסננים

ישנם הרבה גורמים שיש לקחת בחשבון בבחירת שואב אבק. אחד החשובים ביותר הוא רמת סינון האוויר. הסיבה לכך היא שלשואבים שונים יש רמות סינון שונות, מה שמשפיע על הביצועים הכוללים ואיכותו של השואב. ישנם שלושה סוגים של מסננים שניתן למצוא ברוב השואבים: HEPA, UF ופחמן. מסנני HEPA נמצאים בדרך כלל בדגמים מתקדמים ומספקים סינון אוויר מקסימלי. מסנני פחמן נמצאים גם הם בדגמים מתקדמים, ומספקים יעילות רבה יותר מאשר מסנני UF.

משקל

שואב אבק קל יותר קל יותר לנשיאה ויוכל לנקות יותר משטחים ולבצע את העבודה בפחות מאמץ. אחד כבד יותר ידרוש ממך יותר מאמץ אבל הוא יכול להתמודד עם יותר לכלוך, פסולת וחפצים אחרים על הרצפות שלך. הכל תלוי ביכולות והצרכים.

עוצמת יניקה

גורם חשוב שיש לקחת בחשבון הוא עוצמת היניקה של שואב אבק. רמת היניקה קובעת עד כמה הוא יכול לנקות אבק, לכלוך, שיער ושאר פסולת ממשטח. עוצמת היניקה של שואב אבק נמדדת בוואט ונקבעת לפי הספק היציאה והספק המנוע. חשוב לציין שלמכשירים שונים יש רמות שונות של עוצמת יניקה. לדוגמה, שואב אבק בדירוג של 800 וואט יהיה חזק יותר מאשר שואב בדירוג של 1200 וואט.

 

אביזרים נלווים

יש הרבה אביזרי שואב אבק שתוכלו לקנות כדי לשפר את חווית הניקוי שלכם. חלק מהם כוללים את הדברים הבאים: שואב אבק עם מסנן HEPA, מטהר אוויר לאיכות האוויר בביתך, חיבור מברשת אבק למקומות שקשה להגיע אליהם, חיבור לשיער לחיות מחמד לאיסוף שערות ולכלוך של חיות מחמד מרהיטים, שטיחים ורצפות, חיבור למברשת רצפה לניקוי פסולת על משטחים קשים כגון אריחים, לינוליאום או רצפות עץ, חיישני עומס דינמיים, תאורה, נורית חיווי, אפשרות להתחבר לסמארטפון, מוט ועוד.

שיקולים חשובים בבחירה

תחזוקה

שואב אבק הוא כלי מצוין לשמירה על ניקיון הבית, אך חשוב גם להקפיד על כך שהוא יחזיק מעמד. חשוב לדעת איך לתחזק נכון את שואב האבק שלך כדי שתוכל להפיק את המרב מהרכישה שלך. רמת התחזוקה שסוג השואב דורש צריכה להיות מותאמת ליכולת ולכמות הזמן שאתם מוכנים להשקיע בניקיון והתחזוקה של המכשיר.

תקציב

הטווח מאוד רחב ותלוי בסוג ובתכונות של השואב (בין 300-2500 שקלים).

צרכים אישיים

בעת בחירת שואב אבק, צריך לקחת בחשבון מה סוג הריצוף שתנקו, מה גודל השטח, מה התדירות שתשתמשו בו, מה רמות הלכלוך שתנקו (כולל נוכחות בעלי חיים), עוצמת היניקה, סוג השואב, התקציב ועוד. יש הרבה גורמים שאתם צריכים לקחת בחשבון בבחירת שואב אבק, עליכם להבין את היתרונות והחסרונות שלהם, ומה אתם צריכים מהשואב שלכם.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *